Intermatic - FM1QWUZH-120U - 7-Day 120V Electromechanical Panel Mount Timer Module
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
Install Manual
Intermatic FM1QWUZH-120U 7-Day 120V Electromechanical Panel Mount Timer Module with Battery Backup and Manual Override, 2 Hour Intervals, 21A, SPDT
The FM1 series timer modules are designed to be integrated inside of a machine control panel, circuit board, or other equipment. They are a simple and low cost alternative for applications that do not require more than 21 A or 2 HP, 240 VAC. The FM1 is designed for 24-hour or 7-day control or overriding a functional typical state of a heating, ventilation, refrigeration, lighting, security, or pump system. The FM1 series is ideal for 12, 24 VAC/VDC,120 or 208/240VAC single-phase general applications.
Features:
  • 21 A SPDT Switch
  • Captive trippers with 15-minute intervals on 24-hour models and 2-hour intervals on 7-day models
  • 72-hour carry-over battery backup on Q models
  • Noise immune – ideal for robust applications
  • Synchronous drive or quartz drive Q models with self-recharging battery backup
  • True clock face, easy-to-set
  • Available with or without override
  • Compact size
  • Clear plastic cover (DC-FME-A), sold separately
  • Standalone or with indoor/outdoor enclosure, sold separately
Applications:
  • Aeration
  • Air Movement & Ventilation
  • Generator Exercising
  • Refrigeration Merchandiser
  • Septic Treatment
Specifications:
Backup Type 72-hour Carry-over, Battery, Self-recharging Input Voltage Range(s) 120 VAC, 50/60 Hz
Mounting Options Panel Resistive 21 A, 120 VAC, 50 Hz, 21 A, 120 VAC, 60 Hz, 21 A, 208 VAC, 50 Hz, 21 A, 208 VAC, 60 Hz, 21 A, 240 VAC, 50 Hz, 21 A, 240 VAC, 60 Hz, 21 A, 250 VAC, 50 Hz, 21 A, 250 VAC, 60 Hz
Switch Type SPDT Has Real-time Clock Face Yes
Warranty Period 1-Year limited Wiring Option 1/4" Quick connect terminals
Application Compatibilities CFL, Fluorescent, Incandescent, LED Backup Protection Time 72 Hours
Battery Service Type Rechargeable Battery Type NiMh
Category Timer Controls Web Clock Drive Type Quartz
Has Captive Trippers Yes Has Override Switch Yes
Maximum Cycle Time 7 days Minimum Cycle Time 2 hrs
Motor (Three-Phase) 1 HP, 120 VAC, 50 Hz, 1 HP, 120 VAC, 60 Hz, 2 HP, 240 VAC, 50 Hz, 2 HP, 240 VAC, 60 Hz Operating Humidity 0 to 95%, Non-condensing
Timing Interval 2 hrs Tungsten (NO) 1350 W, 120 VAC, 50 Hz, 1350 W, 120 VAC, 60 Hz